Konkurs architektoniczny: osiedle mieszkaniowe - ul. Rzemieślnicza / ul. Szafrana w Krakowie (zakończony - rozstrzygnięty)
Piątek, 21 Styczeń 2011 21:19
Konkursy architektoniczne - Archiwum konkursów
Krakowski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich jest organizatorem konkursu na opracowanie koncepcji urbanistycznej i architektonicznej osiedla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej pomiędzy ulicami Rzemieślniczą i Szafrana w Krakowie. Zamawiającym jest krakowski deweloper zajmujący się budownictwem mieszkaniowym i komercyjnym. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie - do 31 stycznia 2011 r. Składanie prac konkursowych - do 25.03.2011
KONKURS ZAKOŃCZONY - Wyniki konkursu: osiedle mieszkaniowe - ul. Rzemieślnicza / ul. Szafrana w Krakowie
Aktualnie nie wiadomo, kim jest "tajemniczy deweleoper". Regulamin konkursu podaje jednak informację: "Dane Zamawiającego zostaną ujawnione Uczestnikom Konkursu zakwalifikowanym do udziału w konkursie wraz przekazaniem zaproszenia do udziału w konkursie."
Przedmiotem konkursu jest koncepcja urbanistyczna i architektoniczna osiedla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej wraz z zagospodarowaniem terenu działek nr 103/5, 103/6, 103/19, 103/21, 103/23, 103/26, 303 (część) pomiędzy ulicami Rzemieślniczą i Szafrana w Krakowie.
Szczegółowy opis przedmiotu konkursu (wyciąg z Regulaminu konkursu):
- Tematem konkursu jest opracowanie koncepcji urbanistycznej i architektonicznej osiedla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej pomiędzy ulicami Rzemieślniczą i Szafrana w Krakowie. Koncepcja winna składać się z części urbanistycznej, architektonicznej, konstrukcyjnej i drogowej.
- Dokumenty planistyczne. Dla obszaru objętego konkursem nie obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Zamawiający uzyskał dla obszaru objętego konkursem Decyzję o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (załącznik nr 8).
- Gabaryty projektowanych obiektów, nieprzekraczalne linie zabudowy, maksymalne szerokości elewacji frontowych, wysokości określa załączona decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu rozszerzone na potrzeby konkursu o pas szerokości 5 metrów bezpośrednio graniczący z ul. Szafrana; przy czym wymaganiem Inwestora jest, aby projektowane obiekty posiadały dachy płaskie lub o niewielkim spadku. Zgodnie z wymaganiem decyzji, która wyznacza maksymalną wysokość budynków jako przedłużenie wysokości attyki budynków zlokalizowanych na działce nr 104/1 (wyrys z ewidencji gruntów dla działki 104/1 oraz inwentaryzacja fotograficzna budynków na niej położonych stanowi załącznik nr 14) podaje się tą wysokość jako tj. 229,15 m. n.p.m.
- Zabudowa kubaturowa, ma zostać zaprojektowana na wskazanym terenie; działki nr 103/5, 103/6, 103/19, 103/21, 103/23, 103/26, 303 (część). Wyznaczone granice terenu są nieprzekraczalne. Na podkładzie elektronicznym. zostały wrysowane granice opracowania konkursowego (załącznik nr 13).
Opracowywany temat powinien uwzględniać następujące wytyczne Inwestora:
- Powierzchnia zabudowy projektowanego osiedla powinna pokrywać się ze wskaźnikiem 33% podanym w WZiZT. Dla opracowywanego terenu o powierzchni
18 070 m2, powierzchnia zabudowy powinna wynosić 5 963 m2. - Rozwiązania urbanistyczne przedstawione w opracowaniu powinny uwzględniać uzyskanie optymalnego wskaźnika powierzchni zabudowy netto do brutto, zabudowa winna być odpowiednio nasłoneczniona (rozrysowana linijka słońca), dodatkowym atutem będzie uzyskanie ciekawych otwarć widokowych na duże powierzchnie zielone. Należy zastosować rozwiązania maksymalnie eliminujące widok na przemysłowe sąsiedztwo .
- Należy tak zaprojektować obiekty, aby poprzez odpowiednie proporcje (rzutu do wysokości) budynku oraz rozczłonowanie bryły i zróżnicowanie pod względem materiałowym elewacji obiektów uzyskać maksymalne wrażenie kameralności i intymności założenia.
- Teren osiedla powinien być ogrodzony, z wyłączeniem ogrodzenia lokali usługowych od ulicy Szafrana oraz wzdłuż ewentualnego łącznika ul. Szafrana ul. Rzemieślnicza, które to lokale powinny być bezpośrednio dostępne z zewnątrz.,
- Główny wjazd/wyjazd na teren osiedla i do kondygnacji podziemnej powinien się odbywać z ulicy Rzemieślniczej. Dodatkowy wjazd/wyjazd powinien odbywać się z drogi wewnętrznej (ul. Szafrana) dostępnej poprzez aleję Jana Skrzyneckiego. Należy jednak przewidzieć możliwość obsługi osiedla tylko poprzez wjazd z ul. Rzemieślniczej.
Komunikacja kołowa i miejsca parkingowe powinny być w maksymalnym stopniu przeniesione do kondygnacji podziemnej (garażu). Otwarte miejsca postojowe powinny być usytuowane tylko od strony ul. Szafrana przy lokalach usługowych. Na powierzchni terenu powinny znajdować się tylko drogi przeciwpożarowe oraz dojazdy wyładunkowe do budynków optymalnie zaprojektowane jako powierzchnie biologicznie czynne i odpowiednio oznakowane.
Na powierzchni terenu priorytetem jest uzyskanie niezakłóconej ruchem kołowym ( nawet incydentalnym) powierzchni zielonej na cele rekreacji , spacerów, zabaw dla dzieci itp. W związku z tym, dopuszcza się sytuację, że jedyny kołowy bezpośredni dojazd do budynków leżących w środku osiedla, będzie następował poprzez podziemny parking a odległość na powierzchni gruntu do najbliższej drogi będzie do 100m. Dopuszcza się jednakże stworzenie łącznika drogowego pomiędzy ul. Szafrana i Rzemieślniczą ( np. przy granicy) - aby zwiększyć potencjał umieszczania lokali handlowych na parterze. - Komunikacja piesza i rowerowa powinna być w integralny sposób połączona z przestrzenią przeznaczoną do przebywania i zabawy dzieci oraz miejsc służących do uprawiania nieuciążliwego sportu. Należy przewidzieć duże zróżnicowanie tej przestrzeni w zależności od wieku dzieci i uprawiających sport. Należy przewidzieć miejsca postojowe dla rowerów.
- Zieleń powinna stanowić dopełnienie przestrzenne układu osiedla. Należy w projekcie uwzględnić chroniony drzewostan (grupa świerków na działce nr 103/23).Pozostałą zieleń istniejącą należy traktować jako do przesadzenia, bądź wycięcia.
- Opracowanie powinno zawierać propozycje etapowania inwestycji ( nie więcej niż trzy etapy). Dla każdego z etapów należy wskazać możliwość dojazdu i kontynuowania prac budowlanych. Do przedstawionej propozycji należy dostosować rozwiązania przyjęte dla garażu podziemnego.
- Przewiduje się jedną kondygnację podziemną (zgodnie z zapisem WZiZT poziom posadowienia fundamentów to 3,0 m poniżej poziomu terenu) i siedem do ośmiu (preferowane) kondygnacji nadziemnych. Maksymalna wysokość budynku w kalenicy bądź attyki jako przedłużenie attyki budynków na działce 104/1 tj 229,15 m.n.p.m..
- Części wspólne obiektów powinny być zaprojektowane w wysokim standardzie.
- Kondygnacja podziemna powinna być zaprojektowana pod całym terenem inwestycyjnym i pełnić funkcję garażu podziemnego, techniczną i dostawczą. W części gdzie niemożliwe jest usytuowanie miejsc postojowych powinny być zaprojektowane komórki lokatorskie. Dla tej kondygnacji należy racjonalnie minimalizować powierzchnię zajmowaną przez konstrukcję. Optymalny wskaźnik miejsc postojowych do ilości mieszkań powinien wynosić 1.0-1.3 Optymalny wskaźnik komórek lokatorskich do ilości mieszkań powinien wynosić 0,5-1.
Wysokość kondygnacji podziemnej w świetle, do najniżej położonej instalacji powinna wynosić 2,20 m (należy jednakże przewidzieć miejscowe podwyższenia w celach dostawczych do 2.65 m).
Przy projektowaniu kondygnacji podziemnej należy szczególnie zwrócić uwagę na ograniczenia i koszty wynikające z przepisów przeciwpożarowych dla tak dużych obiektów parkingowych. Należy zastosować rozwiązanie minimalizujące koszty zabezpieczeń p-poż w zgodzie z przepisami.
W związku z planowaną ilość miejsc postojowych większą niż 300 , przedmiotowa inwestycja podlega procedurze oddziaływania na środowisko. - Zasilanie w ciepło należy przewidzieć z sieci miejskiej MPEC z ul. Rzemieślniczej. Osiedle nie będzie podłączone do gazu. Stacje trafo winny znajdować się w ramach jednego z budynków (obecny przyłącz od ul. Rzemieślniczej) , tak aby nie tracić powierzchni zabudowy na jednokondygnacyjny budynek trafostacji ( zasada ta dotyczy również wszelkich innych budynków technicznych i rekreacyjnych).
- Na parterze należy zaprojektować lokale użytkowe (30-70% powierzchni parterów) oraz mieszkania (30-70% powierzchni parterów).
- Lokale użytkowe należy zaprojektować w samodzielnych modułach po ok. 60 m2 z możliwością ewentualnego łączenia ich w większe jednostki o podziale na funkcję handlową (lokalizacja wzdłuż ulicy Szafrana, ew. Rzemieślniczej) oraz usługi (lokalizacja przy łączniku).Wysokość kondygnacji netto dla lokali użytkowych 3,0 m.
- Dla najwyższej kondygnacji należy uwzględnić i właściwie zinterpretować zapis w punkcie 1.d. WZiZT nakazujący odsunąć się od lica elewacji frontowych. Interpretacja uzyskana przez Inwestora jest taka, że odsunięcie dotyczy wyłącznie elewacji od ul. Szafrana i tylko budynków bezpośrednio przylegających do ul. Szafrana.
Na najwyższej kondygnacji powinny być zaprojektowane mieszkania o standardzie apartamentów ( niekoniecznie o dużych powierzchniach). Wysokość kondygnacji netto 3,0 m. Na kondygnacjach nadziemnych od pierwszej do szóstej ( siódmej w budynkach ośmiokondygnacyjnych) włącznie, powinny być zaprojektowane mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe. Wysokość kondygnacji netto 2,6-2,7 m..
Zaletą będzie takie rozwiązanie konstrukcji budynku, które umożliwi elastyczną konfigurację i łatwe ewentualne przeróbki układu mieszkań przez nabywców.
Każde mieszkanie powinno posiadać balkon , ewentualnie loggię, a apartamenty na ostatniej kondygnacji - tarasy. - Procent pokrycia elewacji budynków szlachetnymi materiałami elewacyjnymi (kamień, klinkier, drewno) nie może przekroczyć 25%.
- Opracowanie winno zakładać rozwiązania proekologiczne i energooszczędne mające jednakże optymalny współczynnik efektów ( marketingowych i eksploatacyjnych) do kosztów inwestycji .
- Należy przewidzieć element architektoniczny, który będzie charakterystyczną cechą osiedla.
- Dla poszczególnych proponowanych rozwiązań projektowych Uczestnik konkursu powinien podać szacunkowe koszty budowy.
- Na terenie działki należy przewidzieć urządzenia do rekreacji, zabawy dla dzieci, i sportu, miejsce na grilla, nieuciążliwe dla mieszkańców i nie stanowiące osobnej kubatury ( ale mogą być przykryte dachem).
- Dopuszcza się przewidzenie w jednym z budynków basenu na parterze wraz z saunami i fitnessem.
Ważne terminy:
- Ogłoszenie konkursu - 11 stycznia 2011 r.
- Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie - do dnia 31 stycznia 2011 r.
- Zawiadomienie Uczestników o dopuszczeniu do udziału w konkursie i przekazanie zaproszenia do złożenia prac konkursowych - 1 luty 2011 r.
- Nadsyłanie anonimowych pytań - do dnia 16 luty 2011 r.
- Termin odpowiedzi na pytania - 23 luty 2011 r.
- Termin złożenia prac konkursowych - 25 marca 2011 r
- Ogłoszenie wyników - 8 kwietnia 2011 r.
Skład sądu konkursowego
- Grzegorz Chodkowski - Sędzia SARP
- Marek Dunikowski - Sędzia SARP
- Jacek Ewy - Sędzia SARP
- Przedstawiciel z ramienia Zamawiającego - Sędzia
- Przedstawiciel z ramienia Zamawiającego - Sędzia
Przedstawiciele z ramienia Zamawiającego, wchodzący w skład Sądu konkursowego, zostaną ujawnieni 26 lutego, zakwalifikowanym Uczestnikom konkursu wraz z przekazanym zaproszeniem do udziału w Konkursie.
Nagrody:
- I nagroda - 30 tysięcy zł,
- II nagroda - 20 tysięcy zł,
- III nagroda - 10 tysięcy zł,
Szczegółowe informacje o konkursie na stronie internetowej SARP Kraków.
/red